Preliminary Programme

Showing: room A (all days)
Wed 12 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00
    16.30 - 18.30

Thu 13 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00
    16.30 - 18.30

Fri 14 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00
    16.30 - 18.30

Sat 15 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00

All days
Wednesday 12 April 2023 11.00 - 13.00
A-2 WOM02 Academic Citizenship, Persona and Gender – Exploring the Micropolitics of Inclusion and Exclusion in Science and Scholarship
Victoriagatan 13, A243
Network: Women and Gender Chair: Katie Barclay
Organizers: Dunja Blazevic, Kirsti Niskanen Discussants: -
Dunja Blazevic : The Ideal Philologist and Historian, seen through the Eyes of a Hiring Committee
Heini Hakosalo : What’s in a Space? The Dissection Room and the Clinic as Normative and Formative Spaces in Fin-de-siècle Medical Training
Kirsti Niskanen : Research Economy and Gendered Academic Citizenship in Sweden, 1920s -1950s



Wednesday 12 April 2023 14.00 - 16.00
A-3 WOM26 Women - Gender in Academia
Victoriagatan 13, A243
Networks: Education and Childhood , Women and Gender Chair: Kirsti Niskanen
Organizers: - Discussants: -
Dijana Dijanic Plesko : Education is for Everyone
Anna Horstmann : „I hate anything Chemical-female at all“. The Social Closure of Occupational Fields qua Gender using the Example of the German Chemical Industry in the 20th Century
Olga Tabachnikova, Natalia Vinokurova : Oral History through the Prism of Gender Research: Russian Scientists’ Preferences in the Sphere of Employment for the Younger Generation



Thursday 13 April 2023 08.30 - 10.30
A-5 AFR06 Faith, Religion and Social Conflict in Africa
Victoriagatan 13, A243
Network: Africa Chair: Stefano Bellucci
Organizers: - Discussants: -
Rhiannon Matthias : Zambia's Lumpa Church, Gender, Race, and Destruction
Kelechi Ubaku : Interdenominational Rivalry in Christendom: Appraising Implications on Nigerian Society, 1970-2013
Leslie Whitmire : This Woman's Work: Alice Lakwena and the Holy Spirits 1986-1987



Thursday 13 April 2023 11.00 - 13.00
A-6 AFR03 Studies in African Economic History
Victoriagatan 13, A243
Network: Africa Chair: Stefano Bellucci
Organizers: - Discussants: -
Jonathan Hyslop : Steamship Imperialism and the Southern African Mining Economy c. 1890-1950
Valeria Lukkari, Maria Mwaipopo Fibaek : Income Inequality in Colonial Kenya, 1914-1960
Fernando Mouta : Commerce, Cooperation and Conflict in the Atlantic Coast of Africa (1435-1622)



Thursday 13 April 2023 14.00 - 16.00
A-7 AFR04 Social History after Independence: How to Write on Africa‘s Postcolonial History
Victoriagatan 13, A243
Network: Africa Chair: Alexander Keese
Organizers: Alexander Keese, Andreas Zeman Discussant: Alexander Keese
Cassandra Mark-Thiesen : History Journals and the Forging of New Pathways to Africa’s Postcolonial Past: a Textual Analysis Approach
Hyden Munene : The Dynamics of Labour and Racial Relations in Zambia’s Copperbelt Mines, 1964-1991
Lynn Schler : Peripheral Repositories : Using the Israel State Archives to Write Nigerian History
Andreas Zeman : Towards a History of Zambia’s Tractor Drivers: Possibilities and Limitations



Thursday 13 April 2023 16.30 - 18.30
A-8 AFR05 Africa's Postcolonial Histories
Victoriagatan 13, A243
Network: Africa Chair: Andreas Zeman
Organizer: Andreas Zeman Discussant: Alexander Keese
Tunde Adeleke : Africa and the Challenges of her Diasporas: Stokely Carmichael and Walter Rodney
Nuno de Fragoso Vidal : Left and Right in MPLA’s Façade Socialism
Catherina Wilson, Mirjam De Bruijn & Janemary Ruhundwa : Strangers in the City: (Un)welcoming Attitudes towards Refugees in Contemporary Urban Tanzania



Friday 14 April 2023 08.30 - 10.30
A-9 POL09 Local Autonomy in Decline: Legislation and Jurisdiction in the Early Modern Low Countries (c. 1450-1800)
Victoriagatan 13, A243
Network: Politics, Citizenship, and Nations Chair: Jim van der Meulen
Organizer: Jesse Hollestelle Discussants: -
Jesse Hollestelle : The Economy of Justice: Reforming Seigneuries in Eighteenth-Century Flanders
Yannis Skalli-Housseini : Beyond the Rise of the Fiscal State: Processes of Centralization in the 18th Century Austrian Netherlands
Klaas Van Gelder : Policing the Village: Seigneurial Police Regulations in the County of Flanders as Indicators of Local Autonomy, 13th-18th Centuries



Friday 14 April 2023 11.00 - 13.00
A-10 RUR11 Rural Politics and Political Activism in the 19th and 20th Centuries
Victoriagatan 13, A243
Network: Rural Chair: Bruno Esperante
Organizers: - Discussants: -
Beyhan Erkurt : The Great Depression, Cultivators' Unrest, and Policy Formation in Turkey
Peter Gray : The Tenant League and the Irish Famine, 1846-55
Antonio Herrera, Miguel Ángel del Arco Blanco : The "Great Transformation". Dismantle the Dictatorship and build Democracy in Rural Spain
George Vascik : Theodor Tantzen and the Limits of Progressive Rural Policy in Northwest Germany



Friday 14 April 2023 14.00 - 16.00
A-11 RUR13 The Circulation of People and Knowledge in the Countryside
Victoriagatan 13, A243
Network: Rural Chairs: -
Organizers: - Discussants: -
Dimitris Angelis-Dimakis : The Impact of the Refugee Influx on the Co-operative Movement of Greece during the Interwar Period
Pedro Mota Tavares : Transnational Agro-systems: Agriculture and Innovation in the Border Region between Spain and Northeast Portugal (1750-1850)
Gabriel Tober : Soy and Agro-Food Transitions: Austria in the 1970s.



Friday 14 April 2023 16.30 - 18.30
A-12 REL06 Women in Transnational Perspectives (1500-1700): Europe and Beyond
Victoriagatan 13, A243
Network: Religion Chair: Tine Van Osselaer
Organizer: Silvia Evangelisti Discussants: -
Isabel dos Guimarães Sá : Women at Home, Men Overseas: Families in Transnational Contexts (Sixteenth-seventeenth Centuries)
Silvia Evangelisti : Gender and the Colonies Between Spain and South East Asia
Ana Mafalda Lopes : Portuguese Widows on the Transatlantic Market in the 18th and 19th Centuries: between Female Agency and Gender Bias



Saturday 15 April 2023 08.30 - 10.30
A-13 ELI12 Competition between and within Elites Groups, 18th to 19th Centuries
Victoriagatan 13, A243
Network: Elites and Forerunners Chair: Anna Soulsby
Organizers: - Discussants: -
Andrea Bergaz Alvarez : Self-promotional Strategies of a Transnational Agent at the Service of the Hispanic Monarchy: the 3rd Marquis of Los Balbases (1670-1679)
Adrian-Bogdan Ceobanu : From Prefects to Governors. The Situation in Southern Bessarabia in 1878
Radu Nedici : Reverend Canons vs. Venerable Archdeacons: Latin Honorifics, Organizational Practices and Elite Dynamics in the Greek Catholic Church in Transylvania, c. 1750–1800



Saturday 15 April 2023 11.00 - 13.00
A-14 REL08 Religious Books: Censorship and Innovation
Victoriagatan 13, A243
Network: Religion Chair: Jakob Evertsson
Organizers: - Discussants: -
Urban Claesson : Household(s) in Nordic Catechisms - Variations upon a Theme by Luther
Svein Ivar Langhelle : «Proven and Accepted» Books
John Wood : Making the Word New (again): the Bible for Today (1941) and “Modern” Christianity


Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer