Preliminary Programme

Showing: room N (all days)
Wed 12 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00
    16.30 - 18.30

Thu 13 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00
    16.30 - 18.30

Fri 14 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00
    16.30 - 18.30

Sat 15 April
    08.30 - 10.30
    11.00 - 13.00
    14.00 - 16.00

All days
Wednesday 12 April 2023 08.30 - 10.30
N-1 ETH19 Elites & Migration
C32
Network: Ethnicity and Migration Chair: Laura Katarina Ekholm
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Christin Mays : Transatlantic Exchanges: Scholarships and Academic Mobility between Sweden and the United States, ca 1912–1989
Orly Meron : Banking, Migration and State-building: a Case Study from British Mandated Eretz Israel
Ramon Ramon-Muñoz : The Persistence of the Migration-trade Link: Southern-European Immigration and Olive Oil Imports in the Americas before the Great Depression
Mladen Zobec : Proletarian Entrepreneurs: Albanian Private Craftsmen in Socialist Slovenia



Wednesday 12 April 2023 11.00 - 13.00
N-2 ETH20 Intersectionality
C32
Networks: Ethnicity and Migration , Sexuality Chair: Marjolein Schepers
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Betty De Hart, Julia Woesthoff : Gender and Citizenship Law in the Netherlands and (West) Germany after 1945: a Comparative Perspective on Consequences and Responses
Karl Monsma, Andréa Vettorassi : Intersectionality as Intertwined Trajectories: Changing Consequences of International and Internal Migrations for the Intersections of Racial, Gender and Migratory Identities in Western São Paulo during Two Periods, 1880-1914 and 1970-2000
Linda Reeder : Modern Italy and the Making of the Migrant: State Surveillance, Gender, and Mobility in the 19th century
Ayse Humeyra Tuysuz : Istanbul: At the Intersection of Immigration and Trafficking (1880-1914)
Julia Woesthoff, Betty de Hart : Gender and Citizenship Law in the Netherlands and (West) Germany after 1945: a Comparative Perspective on Consequences and Responses



Wednesday 12 April 2023 14.00 - 16.00
N-3 ETH06 Migration and “Forced” Return to the Iberian Peninsula in Time of Crises
C32
Network: Ethnicity and Migration Chair: Cigdem Billur Ada
Organizer: Yvette Santos Discussants: -
Moderators: -
Francisco Bernal García : The Forced Return of Emigrants during the Processes of Decolonisation of Spanish Territories in Africa (Second Half of the 20th Century). Comparative Notes
Alícia Gil Lázaro : The Forced Returns of Spanish Emigrants from Latin America during the Interwar Crises
Yvette Santos : Desirable or Undesirable? The Portuguese Emigrants and the Repatriation Process during the Great Depression from Brazil



Wednesday 12 April 2023 16.30 - 18.30
N-4 ETH03 Finns in the Soviet Union, 1917-1964
C32
Network: Ethnicity and Migration Chair: Aleksi Mainio
Organizer: Aappo Kähönen Discussant: Aleksi Mainio
Moderators: -
Jesse Hirvelä : Red Saviours: Finnish Immigrants and the Colonization of Soviet Ingria in the 1920s
Ira Jänis-Isokangas : Finnish Special Settlers and their Guards in the Ural Region
Aappo Kähönen : Finnish Everyday Bolshevism in the Murman Coast in the 1930s
Sami Outinen : Interactive Database on Finns in Russia 1917–1964: Destinies, Deaths and Social Background



Thursday 13 April 2023 08.30 - 10.30
N-5 ETH18 Mobilities
C32
Network: Ethnicity and Migration Chair: Bethany Hicks
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Peter Olausson : Stability and Mobility in a Rural Part of Sweden during the Late 1600s and the Beginning of the 1700s
Erik Thosteman : Collecting a Community: History and Swedish-American Identity 1860-1920



Thursday 13 April 2023 11.00 - 13.00
N-6 TEC01 The Social Impact of Infrastructure in Southeastern Europe, 1900-1970
C32
Network: Science & Technology Chairs: -
Organizer: Brigitte Le Normand Discussants: -
Moderators: -
Malte Fuhrmann : Petitioning for Penetration: Railway Populism from Below in Turn-of-the-Century Bulgaria
Luminita Gatejel : Turning Wetlands into “Productive” Land: River Bank Engineering in Interwar Romania
Brigitte Le Normand : The Meeting of the Local, the Regional, and the Global: Urban Planning and Infrastructure in Rijeka, Yugoslavia, 1945-1970



Thursday 13 April 2023 14.00 - 16.00
N-7 ETH16 Theory
C32
Network: Ethnicity and Migration Chair: Brigitte Le Normand
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Alison Fischer : Shadowboxing: ‘Minority Policy’ and Marginalization of Race in the Dutch Metropole
Stefan Manser-Egli : Shared Values as an Integration Requirement: the Complicity of Social Science
Anna-Lisa Müller : Constructing Migration and Otherness. Understanding the Social Power of Classifications and Statistics
Silvia Pedraza : Transnationalism among Immigrants: Economic, Political, Cultural
Dorota Praszalowicz : Poles in Seattle 1890-2020: toward a Conceptualization of Immigrant Experience



Thursday 13 April 2023 16.30 - 18.30
N-8 ETH23 Refugee Migration
C32
Networks: Ethnicity and Migration , Latin America Chairs: -
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Patrícia Bosenbecker : Urban Immigrant Elites in the South of Rio Grande do Sul: Transnational Networks in the Second Half of the 19th Century
Hillel Eyal : Female Migration in the Spanish Empire: Domestic and Transatlantic Flows in the 18th Century
Thomas Mareite : A Benevolent Empire: Exile and Politics of Relief in Havana (1790-1810)
Oswaldo Truzzi : Multigenerational Migratory Paths and Settling of Foreign Immigrants in Western São Paulo (1880-1950)



Friday 14 April 2023 08.30 - 10.30
N-9 ETH05 Microhistorical Approaches to the 20th Century: Transatlantic Perspectives
C32
Network: Ethnicity and Migration Chair: Philippe Rygiel
Organizer: Anna Mazurkiewicz Discussant: Philippe Rygiel
Moderators: -
Constantin Iordachi : Living in Hideout: the Biography of a Rebel Peasant in Communist Romania
Anna Mazurkiewicz : Transatlantic Crossings in the Life of a Polish American: between Sentimental Engagement and Career Options
Victoria Phillips : Biography as Microhistory, 1917-1945-1953-1989: Ruptures in War, Love, and Death in Europe and the United States
Francis Raska : At Home and In Exile: the Activities of Czechoslovak Journalist Antonín J. Liehm (1924-2020)



Friday 14 April 2023 11.00 - 13.00
N-10 TEC03 Biology and Technology, Intellectual and Material
C32
Network: Science & Technology Chairs: -
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Julia Dahlberg : Darwinism in Finland and the History of Ignorance
Ishka Desmedt : “Say no to GMO!” The Protest against Agricultural Biotechnology in Switzerland from a Historical Perspective (1980-2000)
Rögnvaldur Saemundsson, Maureen McKelvey : Pairing Engineering and Medicine: Academic Engagement in Biomedical Engineering at Chalmers University of Technology 1948-2018
Madalina Vartejanu-Joubert : Transmission and Innovation of Traditional Jewish Ecological Knowledge: the Citrus of the Lulav Bouquet



Friday 14 April 2023 14.00 - 16.00
N-11 TEC04 Representation and Discourse: Technology and the Understanding of Social Groups
C32
Network: Science & Technology Chairs: -
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Jason Bate : Early Hospital Photographic Societies and the Pursuit of Collaborative Education through British Periodical Literature, 1870-1914
Helena Bergman : Male Youth drinking and Nordic Alcohol Research in the Long 1960s
Sofia Sampaio : A Film on Makonde Pottery? A Film on the Makonde? A Film on Portuguese Colonialism? A Film on Mozambique? An Ethnographic Film?



Friday 14 April 2023 16.30 - 18.30
N-12 TEC05 The Social Relations of Transportation and Infrastructure
C32
Network: Science & Technology Chairs: -
Organizers: - Discussants: -
Moderators: -
Eleonor Marcussen : Socio-ecological Webs of Railways: Infrastructure Transitions and Change in Western India
Peter Meyer : Inventors and Founders of Aviation, 1880-1914
Geoff Zylstra : Industrial Space as a Tool to Create Social Divisions in Philadelphia, 1820-1870



Saturday 15 April 2023 08.30 - 10.30
N-13 TEC06 Thinking about the Past, Thinking about the Future. Innovation, Technological Changes, and Agricultural Knowledge Circulations in 20th Century
C32
Networks: Rural , Science & Technology Chairs: -
Organizer: Bruno Esperante Discussants: -
Moderators: -
Gabriel Coleman : Fertilization Regimes in Post-war Irish Pastures: Transnational Technology Transfer and Rural
Bruno Esperante : Why here “Yes” and there “Not”? Financial Aid and Agricultural Technological Transfers from the US to the Iberian Dictatorships, 1950-1975
Clémence Gadenne-Rosfelder : Modernising the Pig Farm. Industrialisation, Zootechnical Innovations, and Biogeochemical Disruption (Brittany, France, 1945-2000)
Harro Maat : Colonial Agronomy and Salvage Capitalism; Plantation agriCulture, Smallholders Farmers and Conflicts over Knowledge Production



Saturday 15 April 2023 11.00 - 13.00
N-14 ETH10 Roundtable Cambridge History of Global Migrations
C32
Network: Ethnicity and Migration Chairs: Catia Antunes, Marcelo Borges
Organizers: Catia Antunes, Marcelo Borges Discussants: Steven Hyland, Monique Laney, José Pedro Paiva, Damian Pargas, Jeremy Prestholdt
Moderators: -


Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer